Kreatyna – efekty uboczne

Kreatyną jest jedną z częściej stosowanych przez sportowców odżywek. Niestety, w wielu wypadkach mogą pojawić się efekty uboczne. Jednym z nich są bolesne skurcze mięśniowej.
Przypadłości te nasilają się szczególnie w nocy, co doprowadza do gwałtownego przebudzenia. Pomimo iż skurcz ustępuje po kilku minutach, mięsień może boleć jeszcze przez następne kilka godzin. Dodatkowo zmniejsza się jego skuteczność i siła. Poza wymienionymi wcześniej składnikami, kreatyna w znacznym stopniu przyczynia się do wypłukania witaminy C. Jej długotrwały niedobór może powodować szkorbut. Należy więc koniecznie pamiętać, aby wprowadzić do swej diety suplementację tych składników, w celu uniknięcia przykrych skutków ich niedoborów.
Z przyspieszonym obiegiem wody wiąże się również to, że organizm zwiększa na nią zapotrzebowanie, a także musi się jej pozbywać. Należy więc pamiętać o zwiększeniu ilości przyjmowanych płynów w ciągu dnia. Wodę można zastąpić napojami izotonicznymi, które łatwiej i szybciej nawadniają organizm, uzupełniając jednocześnie niedobory mikroelementów. Taki przyspieszony obieg wody sprawia że nerki muszą pracować znacznie intensywniej.