Kreatyna i jej wpływ na skuteczny trening

Kreatyna nie jest substancją sztuczną, choć jej nazwa jeszcze niedawno brzmiała dość obco. Dzisiaj już wiemy, że występuje w naturalnej formie w organizmie i jest pochodną aminokwasów, jednak jej niskie stężenie nie niesie za sobą widocznych efektów. Pozytywne działanie zaczyna się dopiero po suplementacji.
Kreatyna wpływa na wzrost efektywności naszych treningów pośrednio, poprzez większą siłę mięśni. Kreatyna to substancja ingerująca w produkcję energii komórkowej. Jest ona niezbędna w procesie kurczenia się mięśni. Kreatyna wpływa również pozytywnie na regenerację nośnika ATP – mając więc właściwości antykataboliczne zapobiega bolesnemu efektowi przetrenowania, zwiększa także odporność na stres i ból.
Odżywki zawierające kreatynę to w tym momencie jedne z najbardziej skutecznych preparatów, pozwalających na wzrost siły mięśni i lepsze efekty treningowe. Dawkowanie i suplementację dobiera się do wagi ciała (0,03 g na jeden kilogram) oraz intensywności ćwiczeń (można zastosować cykl kilkutygodniowy, bądź sposób ciągły).