Jakie znaczenie dla kulturystów ma kreatyna?

Mówiąc o odżywkach, najczęściej myśli się o białku. Jest to przecież podstawowy składnik zarówno standardowych preparatów, jak i tak zwanych gainerów (odżywek białkowo-węglowodanowych). Ale nie tylko białko (i węglowodany) okazują się ważnymi dla sportowców składnikami. Jednym z najczęściej dodawanych jest również kreatyna. Przyjrzyjmy się temu, czym ona jest i jaką pełni rolę.
Warto zacząć od tego, że można nabyć odżywki kreatynowe, a już ten fakt świadczy o tym, że jest to składnik bardzo ważny dla kulturystów. Kreatyna to składnik naturalny – to jeden z budulców ludzkiego ciała. Należy do aminokwasów. Odpowiada za takie kwestie, jak wytrzymałość i siłę nie tylko mięśni, ale i całego organizmu. Dzięki temu składnikowi zwiększa się poziom energii, co przekłada się na bardziej wydajne treningi. Razem z białkiem wpływa na przyrost beztłuszczowej tkanki mięśniowej.
Aby przyjmowanie odżywek kreatynowych przyniosło jak najlepsze efekty, należy spożywać ją w określonym czasie, czyli zaraz po zakończonym treningu siłowym.