Kreatyna – suplement na masę

Keratyna to niezwykle popularna odżywka stosowana przez sportowców amatorów, pragnących w krótkim czasie nabrać masy mięśniowej, poprawić swoje osiągnięcia, wzmocnić siłę i zwiększyć wydajność. Jak wynika z badań już krótkotrwałe przyjmowanie odżywek zawierających tą substancję powoduje wzrost masy mięśniowej o około 4-6 kilogramów. Należy zaznaczyć, ze chodzi tu o przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej. Skuteczność suplementów diety zawierających keratynę zależy od właściwego zastosowania. Aby zaobserwować pożądane działanie tej substancji, należy doprowadzić do nasycenia nią organizmu. Aby osiągnąć ten stan, producenci odżywek zalecają przyjmowanie codziennej porcji kreatyny w dawce 0,3 g na kilogram masy ciała. Nasycenie organizmu następuje już po tygodniu stosowania. Gdy dojdzie do wysycenia organizmu kreatyną można zmniejszyć jej dawkę do ok 3-5 g dziennie. Warto jednak pamiętać, że keratyna nie jest substancją dopuszczoną jako suplement diety, przez żadną z organizacji sportowych. Dlatego wszelkiego rodzaju odżywki z tą substancją (cukierki, batony etc.) skierowane są do sportowców amatorów, pragnących osiągnąć szybki efekt treningów siłowych.
Zbrodnia na zdrowiu Mówi się, że racjonalne uprawianie sportu jest zdrowe dla życia człowieka. Inaczej jest w przypadku sportów wyczynowych, które poniekąd są określane mianem zbrodni na własnym zdrowiu czy robieniu sobie krzywdy. Jednak sportowcy potrzebują adrenaliny, która z pewnością wzmacnia ich wysiłek fizyczny. Maksyma „sport to zdrowie” jest prawdziwa dla większości przypadków, ale nie wiemy, czy w przypadku sportów ekstremalnych można jej użyć. Komplikacje mogą być różne. Chociażby taka, że sportowcom zatrzymało się nagle serce, bo nie wytrzymało tak wielkiego wysiłku fizycznego. Zbyt wielkim wysiłkiem fizycznym można doprowadzić do własnej śmierci. W sportach ekstremalnych sportowcy są narażeni na rozmaite uszkodzenia stawów. Właściwie każde uprawianie sportu się z tym wiąże, ale w sportach ekstremalnych występuje zwiększone ryzyko nie tylko wystąpienia urazu mechanicznego, ale także utraty własnego życia. Dlatego uprawiając tego rodzaju sport trzeba to robić z głową i uważać, żeby nie przesadzić.
Trenuj z głową! Serce nie zatrzymuje się od tak, prawdopodobnie w grę już wchodzą różnego rodzaju środki dopingujące, które zwiększają sprawność fizyczną. W sportowych igrzyskach tego rodzaju środki są zakazane. Często słyszy się o aferach związanych z stosowaniem środków dopingujących. Nawet sportowcy mają chwilę słabości i chcą dobrze przygotować organizm do silnego wysiłku fizycznego. Tego rodzaju sport nie mogą uprawiać ludzie, które posiadają jakąś wadę serca. Uprawiając sporty ekstremalne z wadą serca może chociażby prowadzić do zatoru płucnego. Część sportowców zazwyczaj nie wie, że zmaga się z wadą serca. Część sportowców ukryta ten fakt, bo to oznacza dla nich koniec kariery. Część z nich po prostu unika konsultacji z lekarzem. W ten sposób może szybko dojść do nieszczęścia, dlatego w tym przypadku sportowiec powinien przejść chociaż okresowe badania. Dzięki takiemu postępowaniu można uniknąć wielu sytuacji o których mówi się w środowisku sportowców. Serce stanęło, wielkie nieszczęście – a wystarczyło tylko przejść okresowe badania. Lepiej nie ryzykować własnego zdrowia dla sportu.
Dbaj o zdrowie Nagłe śmierci sportowców poruszają wszystkich bez wątpienia. Zaniedbanie okresowych badań czy też wykrywanie wad serca może się dla sportowca skończyć tragicznie. Lepiej czasami zwolnić niż pożegnać się z tym światem. Sporty wyczynowe zawsze się z tym wiązały, dlatego trzeba czasami zachować ostrożność. Środki dopingujące w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Trzeba także powiedzieć o tych, których sport niszczył „na raty”. Sporty wyczynowe obciąża stawy przez co prowadzi do ich niszczenia. Po latach treningu dochodzi do degeneracji stawów. Sportowi emeryci zatem to są osoby, które przekroczyły trzydziesty rok życia. Po latach treningu już nie są w stanie uprawiać sportów wyczynowych. Jeśli określona osoba zdecydowała się trenować jako dziecko to po trzydziestym roku życia stawy są praktycznie w opłakanym stanie. Czasami występują bóle przy zgięciach określonego stawu. Na starość warto pamiętać, aby się nie obciążać. Sport tego typu nie ma absolutnie nic wspólnego ze zdrowiem.
Istota sportów wyczynowych Sporty wyczynowe stały się zajęciem dla podludzi. Są to ludzie, którzy świadomie robią sobie krzywdę nie zważając na konsekwencje. Tacy ludzie uważają, że sport wiąże się z ogromnym wysiłkiem i to w ich oczach jest to zdrowie. Niestety takie sporty uprawiają zazwyczaj ludzie, którzy absolutnie nie mają do tego predyspozycji. Kiedy napotkają przeszkodę to sięgają po środki dopingujące. Takie środki działają na zasadzie wytrzymałościowej. Organizm znosi większy wysiłek, gdzie przy normalnych warunkach by tego nie zrobił. Organizm przyzwyczajony do wysiłku wymaga kalorii, dlatego ciężko im utrzymać prawidłową wagę. Sport ekstremalny już dawno przestał być nazywany sportem, który jest dobry dla zdrowia człowieka a wręcz przeciwnie. Ten rodzaj sportu z pewnością nie wpływa dobrze ani na organizm ani na stawy. Z tym problemem można się borykać do końca życia, dlatego nie można dopuścić do sytuacji, kiedy przeciążamy wszystkie stawy. Nawet Ci, którzy nie wspomagali się farmakologicznie, mają problemy z utrzymaniem wagi, bo organizm przyzwyczajony do wysiłku domaga się ogromnych ilości kalorii.
Płeć w sporcie Dużo kontrowersji było w obrębie płci. Mianowicie chodzi o to, że niektórzy sportowcy utajniają płeć, żeby chociażby brać udział w biegach dla kobiet. Afera nawarstwiła się w momencie kiedy biegaczka praktycznie nie wygląda jak kobieta, ma męską figurę oraz niski głos. Wtedy jest oskarżona o utajnianie płci. Afera jest z tego względu, że biegi na odległość są podzielone na dwie kategorie: mężczyźni i kobiety. Mężczyzna zawsze utrzymuje większe osiągi niż kobieta, dlatego mamy do czynienia z takim skandalem. Pokazanie aktu urodzenia to nie wszystko, aby udowodnić płeć. Czasami tacy sportowcy są poddawani różnym testom na badanie płci, ale trwają one dość długo. Dzieje się tak ze względu na określenie gospodarki hormonalnej. Różne jej zaburzenia mogą powodować, że u człowieka cechy płciowe rozwiną się słabiej. Dlatego czasami nie widać wcięcia w talii czy też zahamowanie rozwoju piersi. Jak widać nie decydują tylko czynniki zewnętrzne.